تبلیغات
آشنا - ۲ اشتباه بزرگ روحانی در جریان مذاکرات
 
آشنا
در آشنا لحظات زیبا و مفیدی را تجربه کنیم
درباره وبلاگ


محلی برای تبادل اطلاعات

مدیر وبلاگ : محمدی
مطالب اخیر
نویسندگان
کاری به این ندارم که قرار بود هم چرخ هسته‌ای بچرخد و هم چرخ زندگی مردم، پس از ۲ سال مذاکره امروز عملا نه چرخ هسته‌ای می‌چرخد، نه چرخ زندگی مردم، هرچند بخشی عمده‌ای از نچرخیدن چرخ اقتصادی مصنوعی و بمنظور تحت فشار قراردادن حاکمیت برای عدول از خط قرمزها می‌باشد.

آقای ۱۰۰ روز

روحانی با توجه به دیدگاهش در مذاکرات بدون توجه به هیاهوی ساختگی موفقیت آمیز بودن آن مرتکب چه اشتباه بزرگی شد که در عمل مذاکرات علی‌رغم تعطیلی برنامه هسته‌ای تاکنون دستاوردی نداشته است؟

اگر نگاه کوتاهی به مذاکرات تیم قبل بیاندازیم آنها در کنار مذاکره با گروه ۱+۵ لحظه‌ای از توسعه برنامه اتمی کشور غفلت نکرده و همزمان در هر ۲ وجه قضیه کار می‌کردند، گذر زمان به ضرر آمریکائیها بود چرا که ایران از سویی در حال توسعه برنامه هسته‌ای‌اش بوده و یکی یکی قله‌های این صنعت استراتژیک را فتح می‌کرد و از سویی دیگر با ادامه مذاکرات بهانه‌ها را از دشمن می‌گرفت و نتیجه آن شد که قرار بود در ازای لغو تحریم‌های بانکی، ایران غنی‌سازی ۲۰ درصد را موقتا تعطیل کند، تصمیم گیری نهایی این امر با پیشنهاد انگلیس به بعد از انتخابات ایران موکول شد.

با روی کار آمدن دولت جدید تیم مذاکره کننده و شخص رئیس جمهور مرتکب اشتباهات فاحش و استراتژیکی شدند از جمله:

۱- آقای روحانی در اقدامی تعجب‌آور و با اهداف گروهی اعلام کرد تحریم‌ها بیش از آنچه تصور می‌کرده تاثیر گذاشته و خزانه‌ای خالی را تحویل گرفته است فارغ از راست یا دروغ بودن این ادعا نکته تامل برانگیز آنجاست که او در زمانی این ادعا را مطرح کرد که تیم اعزامی‌اش در حال مذاکره با کشورهایی بودند که خود یکی از عوامل اصلی این مسائل می‌باشند.

 آیا عاقل در مصاف با دشمن از تاثیر خارج از تصور اقدامات حریف می گوید؟ آیا با گفتن این حرف به دشمن سطح توقع او بالا نمی‌رود؟

۲- اشتباه بزرگ و استراتژیک بعدی دولت تعلیق تمام برنامه‌های هسته‌ای بمحض روی کار آمدن بود، مذاکرات هنوز در جریان بود و دستاوردی نداشت که عملا روحانی بدست خود فعالیت هسته‌ای کشور را فریز کرد.

 آیا تعطیلی فعالیت هسته‌ای هدف آمریکا از وضع تحریم‌ها نبود؟

طرف غربی مذاکره در عمل با کش دادن آن و خلف وعده، بدون پرداخت هزینه‌ای به نتیجه دلخواه خود در ۲ سال گذشته رسیده‌ است حال این مذاکرات ۱۰۰ سال هم طول بکشد! در صورتیکه روحانی می‌توانست با ادامه و حتی گسترش فعالیت هسته‌ای از زمان بعنوان اهرم فشاری در مقابل گروه ۱+۵ بهره ببرد.

امروز هم خیلی دیر نشده است می‌توان حتی با اهداف گروهی با قدرت فعالیت هسته‌ای را شروع کرده و از آن بعنوان اهرم فشار در مذاکرات استفاده کرده و گام به گام با حصول نتایج بخش‌هایی از آنرا تعلیق کرد.
نوع مطلب : تاملی دوباره، 
برچسب ها : چرخ زندگی مردم، تحت فشار قراردادن حاکمیت، تعطیلی برنامه هسته‌ای، توسعه برنامه اتمی، صنعت استراتژیک، لغو تحریم‌های بانکی، اشتباهات فاحش و استراتژیک،


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :